به گزارش گیمین‌گرویتی، حمایت مایکروسافت و Xbox از توسعه‌دهندگان ژاپنی و در نتیجه موفقیت این پلتفرم در ژاپن به شدت ضعیف بوده است اما در سال‌های اخیر شاهد تغییر قابل توجهی در رویکرد مایکروسافت برای ورود به بازار ژاپن بوده‌ایم. 

این شرکت چندین بار در مورد تمایل خود برای گسترش حضور خود در ژاپن صحبت کرده است و اخیراً هم فیل اسپنسر (رئیس Xbox) و سارا باند (یکی از مسئولین Microsoft) گفته‌اند که تعدادی از بازی‌های توسعه‌یافته ژاپنی قرار است در آینده برای اکوسیستم ایکس‌باکس عرضه شوند.

باند در جریان پخش زنده IGN TGS از طریق وب‌سایت VGC گفت که بیش از 150 بازی اورجینال ژاپنی در حال حاضر برای Xbox Series X|S پورت شده‌اند و قرار است حتی تعداد بیشتری از این عناوین در آینده برای کنسول‌های Xbox عرضه شوند. به طور مشابه، فیل اسپنسر در صحبت با Game Watch گفت که ایکس‌باکس در حال کار روی ایجاد چنین عناوینی (عناوین اورجینال ژاپنی) برای مخاطبان خود است و بسیاری از سازندگان بازی‌های دیگر در حال ارائه عناوین خود به ایکس‌باکس در آینده نزدیک هستند. اسپنسر گفت: «ما درک می‌کنیم که بسیاری از طرفداران ما این بازی‌ها را دوست دارند و خواستار آنها برای Xbox خود هستند. ما همچنین از تمایل توسعه‌دهنگان برای عرضه بازی‌های ژاپنی بر روی Xbox آگاه هستیم. نکته مهم این است که ما روی ایجاد چنین عناوینی کار می‌کنیم، پس لطفاً منتظر آنها باشید!ً»

قابل ذکر است که Xbox در اوایل سال جاری اعلام کرد که با استودیوی Kojima Productions برای توسعه یک بازی در بستر فضای ابری انحصاری کنسول‌های Xbox همکاری کرده است. این همکاری در صورتی شکل گرفته است که در سال‌های اخیر شاهد عرضه بیشتر بازی‌های بزرگ توسط ناشران ژاپنی برای ایکس‌باکس نیز بوده‌ایم. مورد اخیر عرضه شدن 3 نسخه از مجموعه Persona بر روی سرویس Game Pass بوده است.

در حالی که باید دید که میزان پشتیبانی ژاپنی‌ها از پلتفرم‌های Xbox در سال‌های آینده چقدر خواهد بود، شکی نیست که مایکروسافت به طور قابل توجهی تلاش‌های خود را برای حضور بیشتر در ژاپن افزایش داده است. این مورد مطمئناً خبر خوبی برای مخاطبان ژاپنی Xbox و همچنین دارندگان کنسول‌های Xbox است که به عناوین ژاپنی علاقه‌مند هستند.