اخیرا شایعاتی منتشر شد که ادعا می‌کرد Valve به صورت مخفیانه در حال ساخت یک PC قابل حمل می‌باشد؛ دیروز این دستگاه با نام Steam Deck به صورت رسمی معرفی شد و ماه دسامبر برای تاریخ عرضه آن مشخص شد. Steam Deck از معماری RDNA 2 کمپانی AMD بهره می‌برد و جای تعجبی نیست که مستقیما از خود Valve بشنویم که این سخت‌افزار توانایی پشتیبانی از ویژگی‌های DirectX12 مثل VRS و ری‌تریسینگ را دارد.

به گزارش گیمین‌گرویتی، کمپانی Valve طی مصاحبه‌ای با IGN تایید کرد که با استفاده از دستگاه Steam Deck قابلیت اجرای تمامی نرم‌افزارها و دستورات یک رایانه‌شخصی معمولی را دارد و برای مثال می‌توانید با استفاده از آن وب‌گردی کنید و یا از فروشگاه Epic Games Store استفاده کنید. 

«شما می‌توانید تمامی کار‌هایی که از یک رایانه‌شخصی برپایه لینوکس انتظار دارید را در این دستگاه نیز انجام دهید.» همچنین Tim Sweeney، مدیرعامل شرکت Epic Games در توییتر خود به ستایش نحوه معرفی Steam Deck پرداخت و به‌خصوص از بازبودن پلتفرم تعریف زیادی کرد.

قدرت سخت‌افزاری این سیستم برای اجرای رزولیشین 1280x800 که مورد هدف قرار گرفته شده، بسیار بالاتر است. درحقیقت، برنامه‌نویس و طراح‌مادهای مختلف Peter Durante Thomas این سخت‌افزار را در پردازش هر پیکسل با قدرت‌کنسول‌ Xbox Series X مقایسه می‌کند.

«GPU این دستگاه در اجرا تقریبا هم‌سرعت یک پلی‌استیشن پایه است، اما معماری آن جدید و بسیار کارآمد‌تر است (PS5|XBX نیز از همین معماری بهره می‌برند) و تنها لازم است رزولیشن 1280x800 را ارائه دهد. درواقع، پردازشگر گرافیکی این دستگاه در هر پیکسل همان میزان کارایی را در رزولیشن1280x800دارد که Xbox Series X در رزولیشن 4K آن کارایی را ارائه می‌دهد(حتی کمی بیشتر).»

«سی‌پی‌یو سیستم درواقع قدرتی تقریبا نصف نسبت به XSX|PS5 با کلاک پایین‌تری دارد. 16 گیگابایت رم چهاربرابر نینتندو سوئیچ است و هم قدرت با PS5. »

در آخر، آقای Gabe Newell موسس Valve نیز درباره‌ی این سیستم دستی اظهارنظر کرد. او درصحبت‌هایش بیان کرد که چقدر برای Valve اهمیت داشت تا قیمت این سیستم ارزان‌ باشد تا بتوانند میلیون‌ها نسخه از آن‌را به فروش برسانند.