پلی استیشن 5 یک قطعه سخت افزاری جذاب و منحصر به فرد است، و در حالی که قبلاً جزئیاتی در مورد داستان طراحی این سیستم شنیده بودیم، شنیدن چیزهای بیشتر همیشه سرگرم کننده است. 

به گزارش گیمین‌گرویتی، خوشبختانه مارک سرنی که معمار سیستم و طراح ارشد PS4 و PS5 محسوب می‌شود، توضیحات جدیدی را درباره روند توسعه و ایده های اولیه با طرفداران و علاقه مندان به اشتراک گذاشته است.

سرنی به تعدادی از موضوعاتی که قبلاً درباره آنها شنیده‌ایم اشاره کرده از جمله: GPU، کنترلر، صدای سه بعدی و غیره. اما او همچنین برخی جزئیات جالب و جدید را برای اولین بار فاش کرده است. هنگام بحث در مورد درایو حالت جامد PS5 که به عنوان یکی از ویژگی‌های اصلی دستگاه مطرح شده است، سرنی عنوان کرد که این Tim Sweeney از Epic بوده که بیشترین تلاش را برای ساخت این فناوری جدید انجام داده!

ما از زمان عرضه پلی‌استیشن 4 درخواست‌هایی برای قرار دادن SSD در کنسول های خود دریافت می‌کردیم. به‌ویژه، تیم سوئینی که بنیان‌گذار رویایی Epic Games است، گفت که هارد دیسک‌ها صنعت را عقب نگه می‌دارند. او نگفت که هارد دیسک‌ها، او گفت: «رسانه‌های چرخان زنگ‌زده! توسعه دهندگان یک NVME SSD با حداقل 1 گیگابایت بر ثانیه سرعت خواندن از ما درخواست کردند و ما به آن نگاه کردیم و تصمیم گرفتیم که شاید بتوانیم به 5 تا 10 برابر این سرعت دست پیدا کنیم. پس همیشه داشتن یک هدف والا خوب است!

مارک سرنی

نکته جالب این است که سرنی همچنین به طور خاص از فناوری جدید Unreal Engine 5 Nanite Epic استفاده می‌کند که برای پخش ویدئوهایی با کیفیت بالا در بازی‌ها، به SSD بستگی دارد. واقعاً به نظر می‌رسد که PS5 تا حدودی بر اساس خواسته‌های Epic و Unreal Engine 5 طراحی شده است. این واقعیت که این موتور برای اولین بار در PS5 نشان داده شد، هم دلیل محمکی برای این ادعا به حساب می‌آید.

سرنی همچنین اشارات کوچکی به چند موضوع دیگر که قبلاً آنها را توضیح نداده است هم داشت از جمله فشرده سازی نامرئی PS5، که توسعه دهندگان از آن برای کاهش اندازه فایل های PS5 استفاده می کنند. بسیاری تصور می‌کردند که SSD کارآمدتر دلیل کوچک‌تر شدن فایل‌ها است، اما نه، این فقط یک سیستم فشرده‌سازی بسیار کارآمد است که در I/O و سیستم عامل یکپارچه PS5 تعبیه شده است.