سونی به تازگی از نسل جدید دستگاه واقعیت مجازی برای کنسول PS5 رونمایی کرده است و اطلاعاتی از کنترلر آن به اشتراک گذاشته است. هرچند هنوز مشخص نیست نام این هدست، PSVR2 باشد یا چیز دیگر و دیزاین کنترلرهای آن نیز نهایی نیست. به گفته Hideaki Nishino، این کنترلرهای جدید VR، تجربه‌ای عمیق‌تر از حس واقعی VR را برای بازیکن ایجاد می‌کنند و بر اساس ویژگی‌های جدید DualSense طراحی شده‌اند تا بازیکن بتواند تعمال بیشتری با بازی‌ها داشته باشد.

طراحی

اولین چیزی که در طراحی کنترلر به چشم می‌آید، حالت کروی شکل آن است که اجازه می‌دهد با حالت طبیعی‌تری آن را در دستان‌تان نگه دارید و بتوانید با آزدی عمل بیشتری مشغول انجام بازی‌ها شوید. هیچ محدودیتی برای حرکت دستان شما وجود ندارد و همین باعث می‌شود تا سازندگان بتوانند تجربه منحصر به فردی در گیمپلی بازی‌ها ایجاد کنند.

طراحی این کنترلرها، همچنین ارگونومی فراوانی دارد و خیلی راحت می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این کنترلر برای افراد مختلف با اندازه دست‌های مختلف، آزمایش شده است و همراه با الگوگیری از سایر کنترلرهای پلی‌استیشن، توانسته به محصولی تبدیل شود که تجربه‌ بازی‌های واقعیت مجازی را بسیار متفاوت می‌کند.

 

قابلیت‌ها

این کنترلرهای جدید، همچنین قابلیت‌هایی دارند که بسیار پیشرفته‌تر از کنترلرهای قبلی خواهد بود و بسیاری از ویژگی‌های DualSense نیز به آن اضافه شده است.

  • تریگرهای قابل تطبیق: هر دو کنترلر چپ و راست به این تریگرها مجهز شده‌اند. اگر تا به حال از کنترلر PS5 استفاده کرده باشید با این ویژگی آشنایی دارید. اکنون می‌توانید در بازی‌های واقعیت مجازی نیز پرتاب تیر با کمان را بهتر از همیشه احساس کنید.

 

  • هپتیک فیدبک: این قابلیت نیز به شما اجازه می‌دهد تا تفاوت‌های هر محیط را به خوبی احساس کنید و بسته به فعالیت خودتان، حس لرزش متفاوتی از کنترلر دریافت کنید.

 

  • تشخیص لمس انگشتان: این کنترلر می‌تواند بدون آنکه بخش خاصی را لمس کنید، تمامی انگشتان شما را تشخیص دهد. این قابلیت باعث می‌شود تا بتوانید به طور طبیعی‌تری از حرکت‌های دست خود استفاده کنید

 

  • ردیابی: این کنترلر می‌تواند به وسیله یک حلقه ردیابی، توسط هدست جدید واقعیت مجازی ردیابی شود.

 

  • دکمه‌ها و آنالوگ‌ها: کنترلر سمت چپ به یک آنالوگ، دکمه‌های مثلث، مربع، L1، L2 و دکمه Create مجهز شده است. کنترلر سمت راست نیز یک آنالوگ دیگر خواهد داشت و سایر دکمه‌ها، یعنی ضربدر، دایره، R1، R2 و دکمه Options روی این کنترلر تعبیه شده است. لازم به ذکر است که دکمه‌های L1 و R1 به صورت تریگر طراحی نشده‌اند و این بار حالت "گریپ" دارند که برای برداشتن آیتم‌های مختلف در بازی استفاده می‌شوند.

نسخه‌های اولیه این کنترلرها به زودی در اخیتار سازندگان بازی‌ها قرار می‌گیرد تا بتواند ساخت بازی‌های خود را از بر اساس کنترلر جدید آغاز کنند. به زودی اطلاعات بیشتری از دستگاه واقعیت مجازی جدید سونی منتشر خواهد شد.