گیمینگرویتی

ثبت نام

بررسی بازی Trine 4: Melody of Mystery | نغمه‌ی رازآلود

این نقد بر اساس نسخه ارسالی سازندگان برای سایت گیمین‌گرویتی نوشته شده است

استودیوی Frozenbyte پس از عرضه‌ی عنوان ناامیدکننده‌ی Trine 3 از تغییرات اساسی در ساخت عناوین بعدی خود و به خصوص سری Trine خبر داد. صد البته این استودیو به وعده‌ی خود نیز وفا کرد و عنوان زیبا و تحسین‌شده‌ی Trine 4: The Nightmare Prince را ساخت. عنوانی که به خوبی به ریشه‌های این سری پایبند بود و ضمن استفاده از مواردی که به این سری معنی داده بودند، عناصر جدیدی نیز به بازی اضافه کرده و در عین حال مواردی را نیز بهبود دادند. همان‌طور که انتظار می‌رفت، به دلیل موفقیت بازی، حال این استودیو همانند نسخه دوم یک بسته الحاقی تحت عنوان Melody of Mystery را برای بازی تدارک دیده است تا بار دیگر فرصتی برای ماجراجویی با ۳ قهرمان همیشگی داستان در یکی دنیای جادویی جدید داشته باشیم.

داستان در این بسته‌ی الحاقی چیزی جز بهانه‌ای برای روایت ماجراجویی‌های جدید نیست و حتی نسبت به داستان بازی اصلی نیز به صورت مستقل عمل می‌کند. این بار یکی از دانشجویان آکادمی جادوگران که از دست اساتید خود به تنگ آمده است، به قسمت‌های ممنوعه‌ی کتابخانه می‌رود و ناخواسته با یک جعبه موسیقی روبرو می‌شود. با باز کردن این جعبه، پری‌ای به اسم Melody از آن خارج شده و در نتیجه آن، برخی از دانشجویان دیگر را به خواب اسرارآمیزی که برگرفته از خواسته‌های قبلی آن‌هاست می‌برد.

تم فانتزی دنیای Trine در این ۶ مرحله‌ای که تدارک دیده شده است، عجیب‌تر هم می‌شود چرا که اکنون قهرمانان داستان به رویای هر یک از دانشجویان پا گذاشته تا آن‌ها از چنگ رویای اغواکننده Melody نجات دهند. به جرئت می‌توان گفت سازندگان قدمی فراتر از بازی اصلی گذاشته و با محیط‌های به شدت زیبا و خارق‌العاده‌‌تری روبرو هستیم. دورنماها مبهوت کننده هستند و در عین حال همه چیز عجیب و غریب و سورئال به نظر می‌رسد. ترکیب موارد فوق با موسیقی‌ای به شدت گوش‌نواز که خود بخشی از هویت و دلیل و اصالت این سری به حساب می‌آید چنان به خوبی در هم آمیخته شده‌اند که هوش از سرتان می‌پراند!

و اما در زمینه‌ی گیم‌پلی با موارد جدید و در عین حال قدیمی‌ای روبرو هستیم. چندین و چند قابلیت جدید برای هر یک از قهرمانان تدارک دیده شده است که سهولت زیادی در حل معماها ایجاد می‌کنند اما با این حال در بخش مبارزات بازی چندان مفید واقع نمی‌شوند. البته به سیستم مبارزات حتی در بازی اصلی هم ایراداتی چون بسته بودن محیط مبارزه و حالت سکومانند آن وارد بود اما در این بسته‌ی الحاقی، محیط‌ها حتی شلوغ‌تر و تعداد دشمنان بیشتر هم شده است. در نتیجه شلوغی بیش از حد محیط مبارزه باعث شده که در بیشتر مواقع نتوانید به خوبی از قابلیت‌های جدید استفاده کرده و به دفعات زیادی به راحتی شکست خواهید خورد. خصوصا وجود دشمنانی که همیشه در حال پرتاب کردن اشیاء مختلف به سمت شما هستند و از طرف دیگر عده‌ای نیز قابلیت تلپورت نیز دارند!

جدا از بخش مبارزات، بخش اعظم این بسته‌الحاقی را معماها تشکیل داده‌اند و هر زمان که مشغول به مبارزات نباشید، باید با معماها دست و پنجه نرم کنید. معماها خلاقانه‌تر و هوشمندانه‌تر از بازی اصلی طراحی شده‌اند هر کدام نیازمند به کارگیری از تمامی قابلیت‌های ۳ قهرمان داستان هستند. اگرچه حل کردن آن‌ها تنها اندکی از وقت شما را به خود اختصاص می‌دهند، اما تنوع و شیوه‌ی حل کردن هر کدام از آن‌ها متفاوت از دیگری بوده و به همین دلیل حس یکنواخت بودن در بازیکن ایجاد نمی‌کنند. با این حال ممکن است تعداد زیاد آن‌ها و این واقعیت که در این بسته‌ی الحاقی زمان بسیار کمی را به دور از مبارزات و معماها سپری می‌کنید، تا حدودی آزاردهنده باشد. با این حال همانند گذشته چنان‌چه با همکاری دوستان خود این ماجراجویی جدید را به پیش ببرید، مسلما لذت بیشتری خواهید برد.

بازبینی تصویری

این بسته‌ی الحاقی به شدت زیبا است!

Melody، عامل تمام بدبختی‌ها!

بخش اعظم این بسته‌ی الحاقی را معماها تشکیل داده‌اند

امتیاز دهید

سخن پایانی

بهانه‌ای دیگر برای ماجراجویی با 3 قهرمان همیشگی در دنیایی حیرت‌انگیز و گوش دادن به موسیقی زیبای بازی و حل کردن معماهای بی‌شمار با قیمتی عادلانه!

نکات مثبت

نکات منفی

آدرس شبکه های اجتماعی :

دیدگاهتان را بنویسید