گیمینگرویتی

ثبت نام

نقد و بررسی بازی Tormented Souls | بیمارستان یا تیمارستان؟

سبک ترس و بقا همواره یکی از پر طرفدارترین سبک‌های بازی در جهان بوده که در دهه 90 میلادی با ظهور پدیده‌هایی چون Resident Evil، Alone In The Dark و Silent Hill  سنگ بنای خود را با قدرت بنا کرد. با این حال عناوین در طی سالیان رفته رفته از ریشه‌های خود فاصله گرفته و تغییرات بیش از حد بعضی از نسخه‌ها در این سری‌ها، با واکنش تند و انتقاد آمیز طرفداران مواجه بوده اسا. در این بین سازندگان کوچک بی‌شماری با الهام گرفتن از این سری عناوین تلاش کردند تا به عطش طرفداران برای تجربه‌ی دوباره‌ی عناوین کلاسیک پاسخ داده و عنوانی در خور ارائه دهند.

عنوان Tormented Souls (به اختصار TS) تلاشی از جانب دو استودیوی گمنام Dual Effect و Abstract Digital برای خلق عنوانی به سبک و سیاق عناوین کلاسیک سبک ترس و بقا بوده و در این زمینه به خوبی عمل می‌کند. در ادامه با گیمین گرویتی همراه باشید.

در عنوان TS شما در نقش فردی به نام Caroline Walker قرار می‌گیرید که پس از دریافت نامه‌ای مرموز از جانب غریبه‌ای ناشناس که از اومی‌خواد به بیمارستان Winterlake برای جست و جو در مورد دو دختر دوقلوی گمشده بیاید، قرار می‌گیرید. پس از ورود به بیمارستان، او توسط ضربه‌ای بی‌هوش شده و در مکانی نامعلوم و در حالی که یک چشم خود را از دست داده است، بیدار می‌شود. شروع بازی بی‌شباهت به شروع عنوان Silent Hill 2 نیست. عنوان TS همچون معجونی است که ترکیبات آن را عناوین از پیش ذکر شده تشکیل می‌دهد و در لحظه به لحظه‌ی بازی این موضوع به خوبی قابل مشاهده است.

 

بلافاصله بعد از شروع و با دیدن دوربین ثابت، یقیناً لبخندی از روی رضایت بر صورت شما نقش خواهد بست؛ چرا که به سرعت خواهید دانست قرار است با حس نوستالوژی بی‌نظیری روبرو شوید. از همان ابتدا با اولین معمای بازی روبرو شده و متوجه خواهید شد که حل معماها به شیوه‌های جالبی صورت می‌پذیرد. همچون عناوین کلاسیک سری RE، می‌توانید با هر آیتمی که پیدا می‌کنید، در جعبه آیتم خود تعامل داشته باشید و از نزدیک آن‌ها را بررسی کنید. این قابلیت که مراتب بی‌شماری در طول بازی از آن استفاده خواهید کرد، در حل معماها نقش به سزایی ایفا می‌‎کند. جعبه آیتم نیز همچون سری RE بوده و در بالا وضعیت سلامتی خود را مشاهده می‌کنید و در بخش‌های پایین نیز آیتم‌های کلیدی، سلاح‌ها و آیتم‌های سلامتی و فایل‌ها هر کدام به صورت مجزا در بخش خود به چشم می‌خورند. خوشبختانه در TS از محدودیت‌های جعبه آیتم خبری نیست و با خیال راحت می‌توانید هر آن‌چه که پیدا کردید، بردارید.

پس از خروج از اولین اتاق، خود را در راهرویی تنگ و تاریک خواهید یافت که حس آشنایی را در وجود شما بیدار خواهد کرد. در برخی از قسمت‌ها تاریکی چنان مطلق است که در صورت ورود به بخش‌های تاریک، با صداهای عجیب و به هم ریختن صفحه نمایش روبرو خواهید شد که نشان از مرگ‌بار بودن تاریکی می‌دهد. لذا نباید برای بیش از چند ثانیه در تاریکی مطلق بمانید. با پیدا کردن فندک که تنها منبع نور شما در این تاریکی است، گشت و گذار آغاز می‌شود. راهروهای تنگ و تاریک، اتاق‌های بی‌‌شمار و درهایی که هر کدام نشان‌های عجیب و غریبی بر روی آن‌ها حک شده است همگی حاکی از آن است که قرار است مدت زمان بسیار زیادی را به جست و جو در بیمارستان برای پیدا کردن کلید‌ها یا آیتم‌های مخصوص بپردازید. طبیعی است که در این سبک، داشتن نقشه بسیار حیاتی بوده و TS از این قاعده مستثنی نیست. خوشبختانه موارد کلیدی و اتاق‌هایی که قرار است بعدا به آن‌ها برگردید، بر روی نقشه علامت گذاری می‌شوند.

 

همچون عمارت اسپنسر در نخستین عنوان RE، بیمارستان Winterlake نیز بسیار بزرگ است و در نگاه اول آن را گیج کننده خواهید یافت. بازی هیچ نشانه‌ای از این‌که به کدام سمت باید بروید، ارائه نمی‌دهد و هر جهت را که انتخاب کنید، قادر به پیشروی زیادی در آن هستید. حس تنهایی در بیمارستان که تنها صدای قدم‌های پای شما در آن به گوش می‌رسد و آهنگی مرموز که در پس زمینه پخش می‌شود، به خوبی به گیرا تر شدن اتمسفر بازی کمک می‌کنند. البته این اتمسفر با موسیقی گوش‌نواز و ضرب آهنگ‌های آرام و بعضا تند حاصل شده است که بدون آن مطمئنا این بخش با کاستی‌هایی روبرو می‌بود.

طراحی بیمارستان در یک کلام عالی و معماری آن فوق العاده است. اشیاء گوناگونی از جمله تابلوهای نفیس و زره‌های قرون وسطایی، زینب بخش قسمت‌های مختلف بوده است و رقص نور بر روی آن‌ها به هر چه ارعاب انگیز‌تر شدن محیط کمک می‌کند. کتابخانه‌های نفیس و پر زرق و برق، اتاق‌های بیماران با اجساد پوشیده شده، دخمه‌های سرد و نمناک و پر پیچ و خم فقط بخشی از بیمارستان را تشکیل می‌دهند. اما در نقطه مقابل طراحی و انیمیشن‌های شخصیت اصلی بازی در مقایسه با طراحی و فضاسازی بیمارستان بسیار ابتدایی است. همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر شد، عنوان TS الهام بسیار زیادی از عناوین کلاسیک سبک ترس و بقا گرفته است. در بازی همانند عنوان SH Origins، شاید دنیایی دیگر نیز هستیم که از طریق آینه قابل دسترسی است. اتاق‌هایی را که در دنیای عادی به آن‌ها دسترسی ندارید، در دنیای آینه باز هستند و طراحی آن رعب‌انگیز‌تر از دنیای عادی است. اگر‌چه دنیای آینه‌ها به اندازه دنیای آینه های Origins پر رنگ نیست و فقط در بعضی از قسمت‌های بازی به صورت محدود قابل دسترس است، اما ترس و اضطراب در هنگام حضور در آن به پر رنگ‌تر شدن حس ترس کمک شایانی می‌کند.

 

به رسم عناوین کلاسیک، اتاق Save یا ذخیره نیز در بازی وجود دارد که با موسیقی آرامش‌بخش، شما را از گزند خطرات بیرون در امان نگه می‌دارد. برای ذخیره کردن نیز باید آیتم به خصوص داشته باشید که بدین معناست که به تعداد دفعات محدودی می‌توانید بازی را ذخیره کنید.

 

با کمی پیشروی به اولین دشمن بازی خواهید رسید و به سرعت متوجه شباهت غیر قابل انکار آن‌ها با هیولاهای سری SH خواهید شد. حتی تکان خورد بی‌دلیل سر و دست آن‌ها مستقیما از SH الهام گرفته شده و طراحی آن‌ها ترسناک و مفهومی است. مبارزات بسیار ساده طراحی شده و در بیشتر مواقع می‌توانید حتی بدون درگیری با دشمنان، از کنار آن‌ها بگذرید چرا که هوش مصنوعی پایینی دارند. هنگام تیراندازی دکمه‌ای برای جاخالی دادن تعبیه داده شده است اما به معنای واقعی کلمه بی‌فایده است.

 

با این‌که طراحی دشمنان به خوبی صورت پذیرفته است، اما تنوع آن‌ها بسیار پایین است و به محض این‌که قلق رویارویی با آن‌ها را یاد بگیرید، از ترس بازی اندکی کاسته می‌شود؛ چرا که می‌دانید با چیز جدیدی مواجه نخواهید شد. با این حال از آن‌جا که به دفعات در راهروهای هزارتو مانند و به شدت تاریک مشغول جست و جو هستید، باید تا حد امکان مراقب گوشه و کنارها باشید تا به صورت ناگهانی در چنگال دشمنان که بعضا بیش از یک نفر هستند، گرفتار نشوید. مهمات و آیتم‌های سلامتی به وفور در بازی یافت می‌شوند اما از طرف دیگر، دشمنان سلامتی زیادی داشته و باید مهمات زیادی رو بر روی آن‌ها مصرف کنید.

و اما هر چه در عناوین جدیدی سری‌های معروف، معماها کمرنگ‌‌تر شده‌اند، در TS معماها بخش جدا ناپذیری از بازی هستند. طراحی معماها بسیار خوب است و هر کدام به شیوه متفاوت و هوشمندانه‌ای حل و فصل می‌شوند. اگر‌چه معماها چالش خاصی ندارند، اما برخی از آن‌ها می‌توانند برای مدت مدیدی بازیکنان را به خود مشغول سازند. حتی به جرأت می‌توان گفت طراحی این معماها در سطح بالاتر و با کیفیت‌تری نسبت به سری RE قرار می‌گیرند که این به نوبه‌ی خود جالب توجه است.

 

داستان بازی بیشتر از آن‌که از طریق پیشروی در بازی و دیالوگ‌ها و کات‎‌سین‌ها روایت شود، از طریق فایل‌ها و آیتم‌های نوشتاری روایت می‌شود. دفترچه‌ها و یادداشت‌های بی‌شماری در طول بازی وجود دارند که رفته رفته بازیکنان را با اتفاقات آشنا می‌سازند و ابهامات را رفع می‌کنند.

با این حال داستان بازی شباهت بسیار زیادی به اولین عنوان SH داشته و به جز موارد اندکی، تقریبا مشابه با آن پیش می‌رود. 3 پایان متفاوت در انتهای بازی وجود دارد که تمامی آن‌ها تنها وابسته به انجام دادن یا ندادن یک مورد خاص بوده و شرط خاصی برای دیدن آن‌ها وجود ندارد. در هر صورت داستان بازی نقش آن‌چنان پر رنگی را ایفا نمی‌کند و صرفا بهانه‌ای برای پرسه زدن در این دارالمجانین است.

سخن پایانی

عنوان TS شاید در مقایسه با عناوین بزرگ و مطرح این سبک در زمینه‌های مختلف از سطح پایین‌تری برخوردار باشد اما برای افرادی که سال‌ها چشم به انتظار یک تجربه کلاسیک در سبک ترس و بقا و با ریتمی کند و گشت و گذار در یک مکان بزرگ و تو در تو بوده‌اند، مطمئنا تجربه‌ی دلچسبی را رقم خواهد زد.

نکات مثبت

طراحی بسیار خوب بیمارستان

معماهای بی‌شمار و خلاقانه

موسیقی گوش نواز

نکات منفی

داستان نه چندان تاثیر گذار

گیم‌پلی ساده و بدون چالش

طراحی و انیمیشن‌های بد شخصیت اصلی

هوش مصنوعی پایین دشمنان

دیدگاهتان را بنویسید