گیمینگرویتی

ثبت نام

بررسی فصل چهارم بازی Tekken 7

TEKKEN 7 را می‌توان یکی از عناوین موفق سبک مبارزه‌ای در تمامی دوران دانست. عنوانی که پس از شکست دو نسخه‌ی پیشین خود یعنی TEKKEN 6 و TEKKEN TAG TOURAMENT 2، با بودجه‌ی بسیار کمی ساخته شد که حتی به گفته‌ی خالق بازی آقای کاتسوهیرو هاردا، آن‌ها هیچ برنامه‌ای برای ادامه‌ی بازی بعد از انتشار فصل اول نداشتند. اما حمایت طرفداران و در عین حال منتشر شدن بازی در دوره‌ای که عناوین مبارزه‌ای به جایگاه ویژه‌ای دست یافته‌اند و با انواع و اقسام آپدیت‌ها و شخصیت‌های مختلف، به روزرسانی می‌شوند، سبب شد تا تیم سازنده نظرات افراد بالادستی خود را جلب کنند و بودجه‌ی کافی برای ساخت و انتشار فصل‌های بعدی دریافت کنند.

عنوان TEKKEN 7 که در سال ۲۰۱۵ عرضه شد، چندی پیش عرضه‌ی فصل چهارم را نیز به خود دید و در دنیای عناوین مبارزه‌ای، رسیدن به این نقطه و پشتیبانی از بازی در ششمین سال عرضه‌ی خود موفقیت بسیار بزرگی به شمار می‌رود؛ به خصوص آن‌که تا کنون ۷ میلیون نسخه از این عنوان فروش رفته، که رقم قابل توجهی است.

یکی از جنبه‌های بسیار مثبت عنوان TEKKEN 7، اضافه کردن موارد کاملا تازه‌ به بطن بازی بوده است که شروع آن از همان فصل اول انجام شد. معمولا بسیاری از سازنده‌های عناوین مبارزه‌ای در ساخت فصل‌های جدید تنها به عرضه شخصیت‌های جدید بسنده می‌کنند اما در عنوان TEKKEN 7 علاوه بر عرضه‌ی شخصیت‌های جدید، شاهد آپدیت‌های موسوم به Quality of Life پر‌شمار و قابلیت‌های کاملا جدیدی بودیم که به جرأت می‌توان گفت بازی را کاملا دگرگون ساخته‌اند. به طوری که اگر نسخه‌ی ابتدایی بازی را در کنار جدیدترین آپدیت بازی یعنی فصل چهارم قرار دهید، از حجم تغییراتی که بازی به خود دیده است، حیرت‌زده خواهید شد!

بر خلاف فصل‌های پیشین که معمولا شاهد عرضه‌ی چند شخصیت جدید بودیم، در فصل چهارم سازندگان تنها به عرضه‌ی دو شخصیت و دو استیج جدید و چند آپدیت مختلف اکتفا کرده‌اند. البته شاید این موضوع در نگاه اول ناامید کننده به نظر برسد اما باید به این موضوع دقت کرد که عنوان TEKKEN 7 وارد ششمین سال زندگی خود شده است و در این نقطه، عرضه شخصیت‌ها و اختصاص بودجه‌ی بیشتر به این عنوان عقلانی نیست و سازندگان به احتمال خیلی زیاد کار بر روی عنوان بعدی در این سری را شروع کرده‌اند.

شخصیت‌های جدید در این فصل، نینجای محبوب قدیمی یعنی Kunimitsu و نخست وزیر لهستان (!) Lidia Sobieska هستند. شخصیتی کاملا جدید که همگان را متعجب ساخت؛ چرا که سازندگان عناوین مبارزه‌ای در این مرحله از عمر بازی معمولا یکی از شخصیت‌های قدیمی را انتخاب می‌کنند و ساخت و عرضه‌ی شخصیت‌های جدید را برای عنوان بعدی در نظر می‌گیرند. با تمام این اوصاف، دو شخصیت جدید بسیار خوب کار شده و تنوع بسیار خوبی را در زمینه‌ی گیم‌پلی، ارائه می‌دهند.

هر یک از این دو شخصیت با استیج مخصوص خود همراه بوده و زیبایی این دو استیج مثال زدنی است، به طوری که می‌توان به راحتی کمبود بودجه در طراحی استیج‌های ابتدایی بازی و این دو استیج را به چشم دید.

علاوه بر شخصیت‌ها و استیج‌ها، در فصل چهارم شاهد چندین آپدیت کوچک هستیم. مطابق معمول، حرکات جدیدی به تمامی شخصیت‌های بازی افزوده شده است که از این رو شاهد یکی از متنوع‌ترین و بزرگ‌ترین حرکات در عناوین مبارزه‌ای هستیم که این به نوبه‌ی خود می‌تواند جریان بازی را به کلی عوض کند به خصوص آن‌که در کنار این موضوع، بالانس بازی نیز دست‌خوش تغییراتی در جهت بهبود هر چه بیشتر شخصیت‌ها بوده است. UI یا همان رابط کاربری بازی نیز رنگ و روی تازه‌ای پیدا کرده است.

ویژگی جدیدی تحت عنوان TEKKEN Prowess نیز به پروفایل بازیکنان اضافه شده است که در واقع سطح مهارت آن‌ها را به صورت عددی نشان می‌دهد. این ویژگی نباید با Rank بازیکنان مقایسه شود، چرا که ممکن است بازیکنی مهارت بالایی داشته باشد اما Rank بالایی نداشته باشد و Prowess تنها نشان دهنده‌ی میزان تجربه و مهارت آن بازیکن است. در کنار این موضوع، Rank جدیدی به نام TEKKEN God Omega نیز برای سطوح حرفه‌ای افزوده شده است.

و اما بزرگترین و بهترین جنبه‌ی فصل چهارم نه در شخصیت‌های جدید، که در بهبود بخش آنلاین بازی (نت کد) دیده می‌شود. بخش آنلاین عناوین مبارزه‌ای همواره یکی از موضوعات بحث برانگیز در کامیونیتی این عناوین بوده است و همواره اعتراض هواداران در خصوص کیفیت بسیار بد نت کدهای عناوین مختلف این سبک مشهود بوده است. در سال‌های اخیر سازندگانی همچون NRS و Iron Galaxy با ارائه‌ی با کیفیت‌ترین نت کد ممکن در عناوین Mortal Kombat 11 و Killer Instinct، دل هواداران را به دست آوردند اما سازندگان ژاپنی، اهمیت این موضوع را کاملا نادیده گرفتند.  در پی همه گیری ویروس کرونا و کنسل شدن تمامی مسابقات آفلاین و درخواست‌های بی‌شمار طرفداران، بالاخره فرصتی پیش آمد تا سازندگان ژاپنی دیگر نتوانند اهمیت بخش آنلاین را نادیده بگیرند و از این رو، بهبود کیفیت بخش آنلاین به سرعت در دستور کار بسیار از کمپانی‌ها قرار گرفت. خوشبختانه بخش آنلاین عنوان TEKKEN 7 پس از این آپدیت، با بهبود قابل توجهی روبرو شده است و در جایی که زمانی بازیکنان به سختی می‌توانستند در بخش آنلاین به رقابت بپردازند، اکنون به سرعت می‌توانند رقیب پیدا کنند و در عین حال کیفیت آن به طرز قابل توجهی بهبود پیدا کرده است. به جرأت می‌توان گفت این موضوع برای افرادی که سالیان سال از بخش‌ آنلاین افتضاح عناوین مبارزه‌ای به ستوه آمده بودند، بهترین بخش فصل چهارم بوده است.

عنوان TEKKEN 7 با ارائه‌ی آپدیت‌های هوشمندانه و بسیار کاربردی در طول سال‌های پیشین، تبدیل به یکی از بهترین عناوین مبارزه‌ای شده است و این موضوع به راحتی در کامیونیتی عناوین مبارزه‌ای مشهود است. فصل چهارم را می‌توان خداحافظی با شکوهی با این عنوان در نظر گرفت و اگر عنوان بعدی در این سری با بودجه بیشتری در ابتدای کار ساخته شود (که به نظر می‌آید همین‌طور است)، می‌توان آینده‌ی بسیار روشنی را برای این سری متصور شد.

امتیاز دهید

سخن

نکات مثبت

نکات منفی

آدرس شبکه های اجتماعی :

دیدگاهتان را بنویسید