گیمینگرویتی

ثبت نام

نقد و بررسی بازی Steelrising | خیزش اوراقی‌جات!

همچنان که در دریای وسیع صنعت بازی به جلو پیش می‌رویم، عناوین سولز لایک به یکی از اعضای جدانشدنی این کشتی تبدیل شده‌اند. به گونه‌ای که در هر زمان که نگاهی به گوشه و کنار این کشتی بیندازیم، بدون استثنا اثری از این عضو دوست داشتنی و بعضا نفرت انگیز (!) می‌بینیم که بی وقفه به تکاپوی خود ادامه می‌دهد. اگر بگوییم این سبک از زمان پیدایش خود در سال 2009 تا کنون، بهترین دوران خود را سپری می‌کند، چندان بی راه نگفته‌ایم؛ چرا که عرضه‌ی آثار بی‌شمار در طی این سال‌ها کمابیش با موفقیت روبرو بوده‌اند و توانسته‌اند طرفداران زیادی را برای خود دست و پا کنند.

 

جدیدترین عضو این خانواده بزرگ یعنی Steelrising که توسط استودیوی Spider ساخته شده است، در تلاش بوده تا با بهره گیری از المان‌های تشکیل دهنده‌ی این سبک و الهام گیری از عناوینی علی‌الخصوص Bloodborne، جای خود را در میان انبوه عناوین سبک سولز لایک پیدا کند.

با ما در گیمین‌گرویتی همراه باشید.

داستان بازی در نسخه‌ی متفاوتی از انقلاب فرانسه جریان دارد. جایی که لویی شانزدهم با استفاده از ارتشی متشکل از ربات‌هایی فلزی، انقلاب فرانسه را معدوم ساخته و فضای خفقان‌آوری بر پاریس نقش بسته است. هر گونه حرکتی از سوی انقلابیون با شدیدترین برخوردها از جانب ارتش ربات‌ها روبرو شده و کشتار مردم بی‌گناه به نهایت حد خود رسیده است. مردمی که توانسته‌اند از خشونت افسار گسیخته پادشاه فرانسه فرار کننده، در خانه‌های خود مخفی شده و سکوتی مرگبار بر پاریس پرده گسترده است.

 

داستان بازی برخلاف عناوینی چون Dark Souls و Bloodbrone، به صورت سر راست‌تری ارائه شده و کات‌سین‌ها و دیالوگ‌ها فراوانی ضمیمه آن شده است. با پیشروی در بازی با شخصیت‌های معروفی که در آن دوره ایفای نقش داشته‌اند، روبرو خواهید شد و هر کدام زوایای مختلفی از حکومت دیکتاتوری پادشاه را بر ملا می‌کنند. صداگذاری شخصیت‌ها به خوبی انجام شده و موسیقی متن گوش‌نواز و زیبا است.

 

بازیکن در نقش Aegis، یک ربات قرار می‌گیرد. رباتی با اراده‌ای مستقل که توانایی فهم و درک و منطق را دارد. او که به عنوان محافظ ملکه ماری آنتوانت گماشته شده است، توسط وی ماموریتی را برای مقابله با دیگر ربات‌ها و پایان دادن به پادشاهی لویی شانزدهم شروع می‌کند.

 

Aegis بر خلاف ربات‌های دشمن که در طول بازی با آن‌ها روبرو می‌شوید، ظاهر و حالتی انسانی‌تر داشته و در عین حال از توانایی‌های مختلفی برخوردار است. سازندگان با علم به این موضوع که شخصیت اصلی یک ربات است، سعی داشته‌اند که در طراحی قابلیت‌های مختلف و همچنین سیستم مبارزه، این نکته را همواره مد نظر داشته باشند.

با شروع بازی، بازیکن با انتخاب یکی از چهار کلاس آغازین، سفر خود را شروع می‌کند. طراحی بازی و به خصوص سیستم مبارزات آن برای افرادی که سبک سولز لایک را برای مدت زیادی دنبال کرده‌اند، کاملا آشنا بوده و به سرعت در بطن آن قرار می‌گیرند. مدیریت کردن نوارد Stamina همچنان از اهمیت بالایی برخوردار است و باید برای مقابله با دشمنان، استراتژی داشته باشید. سازندگان برای تاکید بر هجومی بازی کردن، سیستم پر شدن نوار Stamina را دستخوش تغییراتی کرده‌اند. چنان‌چه نوار شما خالی شود، هسته‌ی مرکزی Aegis که یک ربات است، داغ شده و باید خنک شود. در این هنگام نوار برای ثانیه‌ای از حالت پر به حالت خالی حرکت می‌کند و در این زمان که بسیار کوتاه است، چنانچه سرعت عمل داشته باشید، با فشردن دکمه مربوطه می‌توانید به همان میزانی که در آن نقطه دکمه را فشرده‌اید، Stamina دریافت کنید. تنها نکته منفی با انجام این عمل که Cooling نام دارد، این است که همان‌طور که از نام آن نیز پیدا است، حالت یخ زدن تا حدودی پر می‌شود. البته این موضوع در صورتی که پس از خالی شدن دوباره نوار Stamina و در صورتی که عمل Cooling را دوباره انجام ندهید، مشکلی ندارد اما در غیر این صورت، حالت یخ زدن به طور کامل پر شده و برای چند لحظه بی‌حرکت خواهید شد. در عین حال در صورتی که عمل Cooling را زودتر از موعد قرار دهید، کل نوار Stamina برای چندین ثانیه خالی خواهد ماند. در واقع طراحی این قسمت که بسیار هوشمندانه انجام شده است، بازیکنان را مدام به هجومی بازی کردن تشویق می‌کند و در عین حال افرادی را که بخواهند از این قابلیت سوء استفاده کنند، گوش‌مالی می‌دهد.

 

مهم نیست که در ابتدای بازی کدام کلاس را انتخاب می‌کنید؛ چرا که در طول بازی سلاح‌های مختلفی را به دست خواهید آورد و در هر لحظه و با مراجعه به Vestalها که حکم چک‌پوینت و نقطه آپگرید دارند، پوینت‌های خود را ریست کنید و حالت و کلاس دیگری را تست کنید.

 

دشمنان که متاسفانه تنوع بسیار کمی دارند، رفتاری در خور ربات‌ها داشته و حالتی مکانیکی دارند. هر یک از این دشمنان الگوی خاصی برای حمله دارند اما با اندکی نظاره، به تمامی آن‌ها مسلط خواهید شد. همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، بازی شما را به حمله‌های پی در پی تشویق می‌کند و با انجام این حملات، نوار به خصوص دشمنان پر شده و برای چند ثانیه بی حرکت می‌شوند تا بتوانید ضربه‌های به خصوصی همچون Visceral Attackهای Bloodborne، به آن‌ها وارد سازید. که صد البته این موضوع زیاد به وقوع می‌پیوندد؛ چرا که ترکیب سیستم Cooling با عدم چالش موجود در مبارزات، عنوان Steelrising را تبدیل به یکی از آسان‌ترین عناوین سری سولز لایک می‌کند. حتی باس‌های بازی نیز چالش خاصی نداشته و به جرات می‌توان گفت همه‌ی آن‌ها را می‌توانید در همان دفعه اول رویارویی، نابود کنید. که این موضوع به خودی خود می‌تواند برای عده‌ای که دنبال چالش در این سبک هستند، ناامید کننده باشد. حتی حالت Assist Mode که برای بازیکنانی که اجازه می‌دهد بازیکنان چالش موجود در بازی را بر اساس معیارهای خود تنظیم کرده و به حالت ساده‌تری پیشروی کنند، خنده‌دار به نظر می‌رسد.

با این‌که بازی پیرامون ربات‌ها و استایل مکانیکی آن‌ها می‌چرخد و سازنده‌ها سعی داشته‌اند این مورد را به خوبی به مخاطب منتقل کنند، اما انیمیشن‌های خشک و زمخت بازی به عقیده نگارنده، آسیب زیادی به جریان بصری و بعضا مبارزات زده است. به جرات می‌توان گفت هیچ یک از انیمیشن‌های Aegis روان نیست و حرکات او هر لحظه همچون خاری در چشم بازیکن است و او را اذیت خواهد کرد. راه رفتن، پریدن، ضربه زدن و … همگی به حالت نه چندان خوبی انیمیت شده‌اند و احساسی چون حرکت چرخ‌دنده‌های یک ساعت را خواهید داشت که البته این موضوع خیلی عجیب است چرا که برخی از بهترین انیماتورهایی که به شخصه آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنم، در ساخت این بازی حضور داشته‌اند.

 

اما ایرادات بازی تنها به سادگی بیش از حد و انیمیشن‌های بد آن خلاصه نمی‌شود و مورد بسیار بدتری وجود دارد. متاسفانه شاهد یکی از بدترین پورت‌های صنعت بازی هستیم. به گونه‌ای که حتی با داشتن قوی‌ترین سخت‌افزارهای موجود در بازار، هم باز نمی‌توانید پرفورمنس خوبی دریافت کنید و افت فریم و دیر لود شدن تکستچرها به وفور در بازی دیده می‌شود. این مورد با توجه به اینکه عنوان قبلی این استودیو یعنی GreedFall عنوان کاملا بهینه‌ای بود ، عجیب به نظر می‌رسد. این عنوان با اینکه در زمینه گرافیکی خوب ظاهر شده است اما با این حال در حد بهترین عناوین موجود در صنعت بازی نیست و در عین حال بالاترین سخت افزارها هم در اجرای آن کم می‌آورند! حال عدم بهینه بودن بازی را با انیمیشن‌های بسیار بد بازی ترکیب کنید تا یکی از آزاردهنده‌ترین تجارب خود را در بازی‌ها داشته باشید.

هر چه بازی در زمینه فنی و انیمیشن مشکل داشته باشد، در زمینه طراحی حرف‌های بسیار زیادی برای گفتن دارد. عناوین زیادی در سبک سولز لایک در زمینه طراحی بصری در حد معمولی ظاهر می‌شوند اما Steelrising یکی از بهترین‌های این سبک است. طراحی شهر پاریس در بهترین و زیباترین حالت خود قرار دارد. از حاشیه‌های زیبای شهر که با طبیعت بکر در هم آمیخته شده‌اند گرفته تا شهر سیاه و تاریک پاریس با ساختمان‌های بلند و کوچه‌ و خیابان‌های سنگ فرش شده همگی دست به دست هم داده‌اند تا با عنوان قدرتمندی در این زمینه روبرو باشیم. طراحی هزارتو مانند مراحل که با پیشروی و باز کردن میان‌برها همراه هست، حس و حال عناوین سولز را به خوبی تداعی می‌کنند و برای طرفداران عنوان Bloodborne، بدون شک آشنا و لذت بخش خواهد بود. با پیشروی در بازی و شکست دادن برخی از باس‌ها، قابلیت‌های متعددی به دست خواهید آورد که ضمن استفاده از آن‌ها در مبارزات، برای دسترسی به مسیرها و مکان‌هایی که تا پیش از این نمی‌توانستید به آن‌جا بروید، مورد استفاده قرار خواهند گرفت و لایه‌های جدیدی را مراحل بازی پیش روی بازیکن خواهند گذاشت.

سخن پایانی

استودیوی Spiders که با عنوان GreedFall تا حدودی توانست نام خود را به خصوص در سبک RPG بر زبان‌ها بیندازد، در تلاش بوده که در سبک سولز لایک نیز ورود کرده و عنوانی در خور ارائه دهد. عنوانی که با طراحی منحصر به فرد و زیبای خود به همراه گیم‌پلی خوب و مکانیزم‌های هوشمندانه تا حدودی توانست به این مهم دست پیدا کند. با این حال عدم چالش موجود در گیم‌پلی و انیمیشن‌های بد و زمخت آن به همراه مشکلات فنی بی‌شمار، سبب شده تا آن‌گونه که باید و شاید نتواند از نهایت پتانسیل خود استفاده کند و برخی از ایده‌های جدیدی که شاید می‌توانست پایه‌گذار استاندارد‌های جدیدی باشد، به خاطر مشکلات ذکر شده، از دید همگان پنهان بمانند.

نکات مثبت

گیم‌پلی خوب و اجرای برخی از مکانیزم‌های هوشمندانه

طراحی بسیار زیبای شهر پاریس و مراحل

داستان خوب و صداگذاری در خور شخصیت‌‌ها

نکات منفی

انیمیشن‌های بسیار بد

عدم بهینگی بازی حتی با داشتن سخت افزار قدرتمند

عدم چالش موجود در گیم‌پلی

دیدگاهتان را بنویسید