گیمینگرویتی

ثبت نام

نقد و بررسی بازی Sherlock Holmes: The Awakened | زیر نقاب لندن مه گرفته

نام H.P. Lovecraft مطمئنا به گوش بسیاری آشنا به نظر می‌آید و جای تعجبی هم نیست. چرا که ترس کیهانی که دست‌پخت این نویسنده‌ی سیاه‌نگار بوده است، مرجع بسیار غنی و فوق‌العاده‌ای برای مدیاهای مختلف از جمله فیلم‌ها و بازی‌ها به ارمغان آورده است تا با بهره‌گیری از آن، چارچوب دنیاهای خود را شکل دهند. استودیوی اوکراینی Frogwares که یدی طولانی در ساخت عناوین معمایی و علی‌الخصوص سری Sherlock Holmes داشته است نیز از این قاعده مستثنا نبوده و حتی این کاراگاه معروف هم باید با عمیق‌ترین ترس‌های خود روبرو شود!

در ادامه با گیمین‌گرویتی همراه باشید.

بازار بازسازی عناوین قدیمی این روزها به شدت داغ هست و عناوین دوست داشتنی قدیمی بسیاری با بهره‌گیری از قدرت سخت‌‎افزاری نسل نهم، بار دیگر به میادین بازگشته‌اند تا عرض اندامی بکنند و این موضوع تنها به عناوین بزرگ و معروف محدود نمی‌شود. عنوان Sherlock Holmes: The Awakened در واقع بازسازی نسخه‌ی سال 2007 است و همین ابتدا می‌توان گفت که عمدتا با همان بازی قدیمی بدون موارد اضافه روبرو هستیم.

داستان بازی سال‌ها پس از نسخه‌ی قبل یعنی Chapter One روایت می‌شود. جایی که بالاخره از جزایر خوش آب و هوای مدیترانه‌ای  فاصله گرفته و به خیابان‌های سنگ‌فرش شده‌ی لندن و و آپارتمان دنج و همیشگی شرلوک باز می‌گردیم. این بار نیز خبری از شرلوک میان سال و موقر همیشگی خبری نیست و بار دیگر در قالب نسخه‌ی جوان‌تر شده‌ی او قرار می‌گیریم که پیش‌تر در نسخه‌ی Chapter One به خوبی با ریشه‌ها و خلق و خوی اون آشنا شدیم. او به دلیل نبود پرونده‌ای که مهارت‌های او را به چالش بکشد، زندگی خود را ملال‌آور دیده و در پس هر چیز کوچک و ناچیزی، توطئه‌ای می‌بیند و در صدد حل پرونده‌ای موهوم است. با این حال یکی از همین موارد ناچیز، ناخواسته پای او را به موضوعی بسیار بزرگ‌تر و متفاوت‌تر از هر آن‌چه که تا کنون با آن روبرو شده است، باز می ‌کند. مفقود شدن افراد، قتل‎های عجیب و غریب و مراسم‌هایی که از دل آن‌ها نتیجه‌ی خاصی مشتق نمی‌شود، بستر را برای ماجراجویی جدیدی برای شرلوک و همراه همیشگی‌اش یعنی دکتر واتسون آماده کرده است.

همان‌طور که در مقدمه‌ ذکر شد، آثار H.P. Lovecreaft بستری غنی برای داستان سرایی را در اختیار سازندگان فیلم، سریال و بازی قرار می‌دهد. با بهره از این موضوع، سازندگان سعی داشته‌اند تا داستانی در خورد ارائه داده و در عین حال، فضاسازی بازی نیز تحت تاثیر این موضوع کاملا متفاوت از دیگر نسخه‌های این مجموعه است. با شروع داستان، بازیکنان به سرعت در بطن بازی قرار گرفته و موارد آشنای همیشگی یک به یک خود را نمایان می‌کنند. گیم‌پلی بازی به جز مبارزات، بدون کم و کاست از نسخه‌ی قبل به این نسخه انتقال پیدا کرده است و این موضوع شاید تا حدودی برای افراد مختلف هم تا حدودی ناامید کننده و هم خوشحال کننده باشد. چرا که تغییر خاصی در سیستم حل معماها و پرونده‌ها اجرا نشده و از سوی دیگر، حذف مبارزات کاملا بیخود و بی‌جهت نسخه‌ی قبل، خبر خوبی است.

پرونده‌ها همچون نسخه‌ی قبل دنبال می‌شوند. بدین معنا که بازیکن با دنبال کردن سرنخ‌های کوچک، به موارد بزرگ‌تر دست پیدا کرده و در نهایت با کنار هم قرار دادن قطعات پازل، نتیجه‌گیری‌ها اتخاذ می‌شوند. پیدا کردن آیتم‌های ریز و درشت و بررسی آن‌ها از نزدیک، کاویدن گوشه و کنار مکان‌های مختلف برای پیدا کردن آثار جرم، ارائه ترتیب درست به وقوع پیوستن حوادث، بررسی افراد، اجساد و موارد بی‌شمار دیگر سبب شده تا بازیکن به اطلاعت مختلفی دست پیدا کند. پس از به دست آوردن این اطلاعات، با رجوع به قسمت نتیجه گیری، باید به سوال‌هایی که منجر به کشف حقیقت می‌شود، با کنار هم گذاشتن قطعات پازل‌وار سرنخ‌ها پاسخ داده و به حقیقت دست پیدا کنید. حقایقی که بُعد روانی شرلوک و واتسون را برای اولین بار به درستی در بوته‌ی آزمایش قرار می‌دهند و قدرت ذهنی آن‌ها را محک میز‌نند.

در عنوان Awakened بر خلاف نسخه‌ی پیشین، هیچ‌گونه پسامدی برای استنتاج‌های اشتباه وجود ندارد و در نتیجه بدون هیچ‌گونه ترسی از بابت اینکه فرد اشتباهی را به عنوان متهم معرفی کرده یا سلسله وقایع دیگری را رقم بزنید، پیشروی خواهید کرد. این موضوع سبب شده تا جذابیت پرونده‌ها کاهش یافته و بازی بیش از پیش حالت خطی به خود بگیرد. حتی قسمت تغییر ظاهر شرلوک و واتسون که نقش اساسی در Chapter One و به خصوص در پیشبرد برخی از پرونده‌ها ایفا می‌کرد، در این نسخه هیچ استفاده‌ی خاصی نداشته و تنها جنبه‌ی ظاهری دارد.

یکی از موارد مورد نقد در نسخه‌ی قبل یعنی Chapter One، عدم استفاده از پتانسیل نقشه‌ی بازی و محیط تقریبا Open World آن بود. با این‌که سازنده‌ها تلاش کرده بودند تا با پرونده‌های مختلف، از این محیط بزرگ نهایت استفاده را ببرند، اما این استفاده تنها در پیدا کردن آدرس‌های مختلف می‌شد. در واقع محیط جزیره‌ی Cordona تنها به زیبایی آن خلاصه می‌شد و هیچ کاربرد دیگری نداشت. با مد نظر قرار دادن این موضوع، سازندگان در Awakened از محیط‌های بزرگ چشم‌پوشی کرده و محیط‌های بسیار محدود که عمدتا به محله‌های کوچک خلاصه می‌شوند را انتخاب کرده‌اند. بدین معنا که دیگر خبری از پیاده‌روی‌های طولانی مدت و گشت و گزارهای بیخود و بی‌جهت برای پیدا کردن آدرسی در آن سوی نقشه نیست. در واقع در همین محیط‌های محدود هم فقط به یکی دو نقطه‌ی خاص محدودتر شده و باقی تنها نقش سیاهی لشگر را ایفا می‌کنند.

از منظر ظاهری و جلوه‌های بصری، می‌توان در دو قسمت به بررسی این قسمت پرداخت. استودیوی Frogwares هیچ‌گاه در حیطه‌ی گرافیکی و همین‌طور انیمیشنی، قوی ظاهر نشده است و Awakened نیز از این قاعده مستثنی نیست. در واقع گرافیک و انیمیشن‌ها هم‌چون مکانیزم‌های گیم‌پلی، بدون هیچگونه پیشرفتی نسبت به نسخه‌ی قبل، در این نسخه به عمل آمده‌اند. تکستچرها، جزئیات محیطی و صورت شخصیت‌ها همچنان معمولی بوده و به بی‌روح بودن دنیای بازی می‌افزایند. انیمیشن چهره‌ها نیز همچنان یکنواخت و فاقد هر گونه حس و حال است و کارگردانی و کادربندی و سکانس‌ها به صورت سینوسی عمل می‌کنند. که تمامی این موضوعات عجیب . حتی غیر قابل قبول قلمداد می‌شوند چرا که Frogwares استودیوی تازه کاری نیست و ید طولانی در بازی‌سازی دارد؛ با این حال هیچ‌گونه پیشرفتی در جدیدترین عناوین آن‌ها و به خصوص در زمینه‌های ذکر شده صورت نگرفته و بعضا، شاهد پسرفت‌هایی بوده‌ایم. که البته این موضوع به دلیل آن‌که ساخت این بازی در خلال جنگ روسیه و اوکراین صورت گرفته ، تا حدودی قابل چشم‌پوشی است. البته از حق نگذریم، اتمسفر و رنگ و لعاب محیط‌ها شایان تشویق و تمجید است و فضای مه گرفته و سیاه لندن که نور چراغ‌ها به سختی دیده می‌شوند و همینطور عمارت‌های باتلاقی لوئیزیانا و محیط‌های ماورایی در در گوشه و کنار آن‌ها موجودات ناشناخته در حال خزیدن هستند، به شدت به یک ستینگ در خور توصیفات H.P. Lovecraft افزوده‌اند.

امتیاز دهید

این نقد و بررسی بر اساس نسخه‌ی مخصوص منتقدین، و پس از 8 ساعت تجربه‌ی بازی روی پلتفرم PC انجام شده است.

سخن پایانی

اگرچه هدف سازندگان Sherlock Holmes: The Awakened تنها یک بازسازی ساده از نسخه‌ی قدیمی این عنوان در خلال جنگ بوده است، اما با توجه به ترند بازسازی عناوین قدیمی که بعضا قوی‌تر از نسخه‌ی اصلی ظاهر شده‌اند، سبب شده که تا حد زیادی از پتانسیل موجود استفاده نشود و با عنوانی خشک و بی‌روح و خالی از محتوا روبرو باشیم. عنوانی که انتظار می‌رفت با بهره‌گیری از دست پخت غنی H.P. Lovecraft، عنوانی به یاد ماندنی‌ای را به ارمغان بیاورد. انتظار می‌رفت که استودیوی Frogwares پس از گذشت سال‌ها فعالیت در عرصه بازی‌های ویدئویی، دستی به سر و روی بخش فنی، بصری و طراحی بکشد اما روند خطی و فاقد هر گونه ارتقاء در عناوین اخیر آن‌ها سبب شده تا به بازیکنان این سیگنال را ارسال کنند که زیاد به این موضوعات دل خوش نکنند.

نکات مثبت

فضاسازی بسیار خوب

داستانی متناسب با اساطیر Cthulhu

نکات منفی

سادگی معماها و نبود چالش

ضعف در انیمیشن‌های صورت

کوتاه!

گیم‌پلی بدون تغییر نسبت به نسخه قبل

نبود ماموریت‌های جانبی و نداشتن محتوای کافی

آدرس شبکه های اجتماعی :

دیدگاهتان را بنویسید