گیمینگرویتی

ثبت نام

نقد و بررسی بازی Sherlock Holmes: Chapter One | معمای مرگ مادر

استودیوی اوکراینی Frogwares را می‌توان از معدود سازنده‌هایی دانست که همچنان به سبک فراموش شده‌ی ماجراجویی وفادار بوده و در طی دو دهه‌ی اخیر با ساخت عناوین مختلف در سری معروف شرلوک هولمز، به تنها حافظ و میراث‌دار این کاراگاه قدیمی شده است. هر نسخه در این سری با پیشرفت‌های مثبتی نسبت به عناوین قبلی خود همراه بوده و لذت حل کردن پرونده‌های مرموز و یافتن انگیزه‌های مخفی مظنونین که با داستانی جذاب در هم تنیده شده است، همواره جزء المان‌های اصلی این سری بوده‌اند.

در ادامه با گیمین‌گرویتی همراه باشید.

بر خلاف عناوین قبلی در این سری، این بار دیگر خبری از شرلوک میانسال و عاقلی که کاملا در کار خود خبره است و از اعتماد به نفسی بالا بهره می‌برد، نیست و این بار به گذشته سفر کرده و در قالب نسخه‌ی جوان‌تر او که 21 سال دارد، ایفای نقش می‌کنیم. البته شخصیت او کم و بیش شباهت‌های زیادی به نسخه‌ی مسن‌تر خود دارد اما تا حدودی از آن ثبات و وقار همیشگی خبری نیست؛ چرا که تصمیمات او به صورت مداوم در بوته‌ی آزمایش قرار گرفته و با لایه‌های پنهان شخصیت او مواجه می‌شویم. در واقع روند پخته و تبدیل شدن اون به آن چیزی که از او سراغ داریم، در این نسخه صورت می‌گیرد.

 

سازندگان برای شخصیت تازه‌ی شرلوک، مکان تازه‌ای را در نظر گرفته و این بار دیگر خبری از خیابان‌های سنگ فرش شده‌ی لندن و کوچه پس کوچه‌های تنگ و راز آلود آن نیست. این بار به جزیره‌ی خوش آب و هوای Cordona (کوردونا) سفر کرده و حوادث تازه‌ای را در این جزیره‌ی مدیترانه‌ای دنبال خواهیم کرد.

داستان بازی به سال‌ها پیش بازگشته و شرلوک جوان پس از مدت‌ها زندگی در لندن، به خانه‌ی دوران کودکی خود در جزیره کوردونا بازگشته تا گذشته‌ی خویش روبرو شود. جایی که مادر وی سال‌ها پیش فوت کرده و او تنها از آن دوران، خاطرات مبهمی در ذهن دارد. در این حین خبری از یار همیشگی وی یعنی دکتر واتسون نیست اما شخصیت دیگری به نام Jon که دوست دوران کودکی شرلوک است، او را همراهی می‌کند. در ابتدا مطمئنا برای بازیکن، هویت Jon و اینکه او کیست پرسش‌انگیز هستند. به خصوص که با چرخاندن دوربین، او را در جاهای مختلف و در حین انجام کارهای مختلف می‌بینید بدون آن که راه رفتن او را نظاره کنید. پس از مدتی متوجه خواهید شد که او ساخته و پرداخته ذهن شرلوک جوان است و وجود خارجی ندارد. جان، شخصیت منحصر به فرد خود را داشته و برداشت‌های متفاوت خود را از واقع مختلف ثبت و ضبط می‌کند. دیالوگ‌های رد و بدل شده بین جان و شرلوک در نوع خود جالب بوده و بعضا او، شرلوک را به چالش‌های مختلف دعوت کرده یا نکته‌های مختلفی را به او گوشزد می‌کند.

با ورود به کوردونا، به سرعت در بطن اولین پرونده‌ی بازی قرار گرفته و در عین حال، مکانیزم‌های گیم‌پلی و چگونگی انجام تحقیقات با استفاده از قابلیت‌های مختلف، توضیح داده می‌شود. مثل گذشته باید آیتم‌ها و مدارک مختلف را بررسی کرده تا به نکات مخفی موجود در هر کدام پی ببرید. می‌توانید فالگوش بایستید و موارد مختلفی را از حرف‌های دیگران متوجه شوید. برای به ثمر رسیدن هر مدرک، باید هر کدام را به روش خاص به کار ببرید. برای بعضی باید از افراد پیرامون خود پرس و جو کنید، برای برخی باید نمونه‌ گیری‌های لازم را انجام داده و برای برخی حتی باید تغییر چهره دهید. اینکه از کدام طریق باید مدرک موجود را استفاده کنید، با آیکون مخصوص به خود نمایش داده می‌شود و از این جهت، گیج و گمراه نخواهید شد.

همچون عناوین قبلی، سیستم Deduction وMind Palace نیز بازگشته‌اند و با تحقیق و تفحص در مدارک موجود در صحنه وقوع جرم یا اتفاقات مختلف، برداشت‌های مختلفی انجام می‌شود که با پیوند دادن آن‌ها به یکدیگر، یک یا چند نتیجه مختلف اتخاد می‌شود. روش حل پرونده‌ها یکسان است و روند انجام آن‌ها تکراری. حتی خبری از معماهای همیشگی نیست و در عوض باید نحوه‌ی وقوع اتفاقات را بازسازی کرده و نتایج مختلف را استنتاج کنید. در نهایت با پیدا کردن مجرم و اینکه عدالت را در مورد او اجرا کنید یا خیر، پرونده به پایان می‌رسد. از آن‌جایی که بیش از یک فرد مظنون در هر پرونده حضور دارد، ممکن است فرد اشتباهی را مقصر بدانید و سنگین‌ترین مجازات‌ها را در مورد او اعمال کنید. این‌که به کدام نتیجه برسید، کاملا بر عهده‌ی بازیکن است.

 

پس از اتمام اولین پرونده، به ساختار Open World مانند بازی وارد می‌شوید و می‌توانید آزادانه در کوردونا پرسه بزنید. جزیره از چند قسمت متفاوت تشکیل شده که هر کدام قشر خاصی از مردم را در خود جای داده است. از طبقه اعیان نشین یا طبقه فقیر نشین هر یک بخش‌های مختلف جزیره را در برگرفته و از معماری و موسیقی دلنشین مختص به خود نیز برخوردار هستند. وسعت جزیره کوردونا آن‌چنان زیاد نیست و می‌توانید به سرعت به دور آن بچرخید با این حال خیابان‌ها و کوچه پس کوچه‌های بی‌شماری وجود دارند. همچنین می‌توانید برای رفتن به نقاط دیگر، از قابلیت Fast Travel استفاده کنید و به سرعت به نقاط دیگر جزیره سفر کنید.

گرافیک بازی حقیقتا زیبا است. چرخه شبانه روزی و نورپردازی عمیق و همین‌طور طراحی جذاب بخش‌های مختلف شهر، به گیرایی هر چه بیشتر این موضوع می‌افزاید. مدل‌های شخصیت‌ها و طراحی چهره‌ها نیز به خوبی انجام شده اما متاسفانه همانند عناوین قبلی این استودیو، انیمیشن‌های صورت شخصیت‌ها جالب نیست و با چهره‌های بی حالت و سرد روبرو هستیم.

با اینکه ایده‌ی استفاده از یک محیط نسبتا بزرگ در چنین عنوانی شاید در ابتدا جالب به نظر برسد، اما متاسفانه بازی به اندازه کافی از این محیط استفاده نمی‌کند. در اکثر پرونده‌های بازی باید مدارک را بررسی کرده و اسم دو خیابان را در آن‌ها پیدا کرده و مکان مورد نظر را در تقاطع آن دو خیابان پیدا کنید. به جز این، استفاده‌ی دیگری از ساختار OW بازی نشده و پتانسیل آن کاملا به هدر رفته است. در واقع به جز حل کردن پرونده‌ها، دلیلی برای پرسه زدن در شهر نخواهید دید.

 

پرونده‌های زیادی در طول بازی وجود دارند که در هر لحظه می‌توانید بین آن‌ها سوییچ کرده و دیگری را پیش ببرید. جدا از پرونده‌های اصلی بازی، می‌توانید به پلیس در حل پرونده‌‌ها کمک کنید. همچنین در هنگام پرسه زدن در شهر، موارد متعددی خواهید یافت که هر کدام به پرونده‌ای مجزا تقسیم خواهند شد.

برای تنوع دادن به بازی، در بخش‌هایی از برخی از پرونده‌ها، مبارزات گنجانده شده‌اند و در عین حال، می‌توانید به مخفیگاه دزدان و راهزن‌ها یورش ببرید. مبارزات بسیار ساده و فاقد چالش خاصی هستند و به طور کلی شامل تیراندازی به قسمت‌های مشخص شده بر روی دشمنان همچون زره یا آیتم‌های موجود در محیط و در نهایت اجرای QTEهای کوتاه می‌شوند. مبارزات در نسخه‌ی پیشین یعنی Devil’s Daughter یکی از بخش‌های نچسب بازی بود که با واکنش منفی طرفداران روبرو شد و عجیب است که سازندگان بار دیگر اصرار به پیاده سازی دوباره‌ی این بخش داشته‌اند. البته سازندگان این نکته را مد نظر قرار داده و می‌توانید مبارزات را به طور کامل نادیده بگیرید و فقط به حل پرونده‌ها بپردازید. با این حال سادگی و عدم همخوانی این بخش با سبک بازی، سبب شده تا به این نکته برسیم که سازندگان می‌بایست برای تنوع دادن به بازی با سیستم مبارزات بی‌خود و بی‌جهت، بر عمق بخش OW بازی می‌افزودند.

با حل کردن پرونده‌ها و یا پاک‌سازی مخفیگاه دزدان و راهزن‌ها، دستمزد خواهید گرفت که با آن می‌توانید از فروشگاه‌هایی که در سر تا سر جزیره وجود دارند، خرید کنید. آیتم‌ها و لباس‌های بی‌شماری در بازی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای داشتن ظاهری جدید و تزئین عمارت خود بهره ببرید. چنان‌چه ولخرجی کنید یا پول کمی داشته باشید و در عین حال برای پیشروی در پرونده نیاز به تغییر چهره داشته باشید، سازندگان قابلیت اجاره لباس‌ها را در بازی قرار داده‌اند که به طور موقت می‌توانید از آن‌ها برای پیشبرد مقاصد خود استفاده کنید. با تزئین عمارت خود با آیتم‌های مختلف، می‌توانید به بخش‌های مختلف حافظه فراموش شده‌ی شرلوک که در قالب در‌های بسته عمارت وجود دارند، دسترسی پیدا کنید. با هر پیشروی در این بخش، معمای مرگ مادر روشن و روشن‌تر شده و در نهایت با یک پایان بی‌نظیر، پرونده‌ی اولین فصل زندگی شرلوک به پایان می‌رسد.

سخن پایانی

اولین فصل از زندگی شرلوک هولمز با داشتن داستانی درگیر‌کننده و پرونده‌های متنوع و جذاب، مطمئنا برای طرفداران این کاراگاه معروف خبر خوبی خواهد بود اما ساختار OW مانند بازی آنچنان که باید و شاید، نتوانسته جلوه‌ی بیشتری به این عنوان بدهد.

نکات مثبت

داستان جذاب و پایان عالی

تنوع بالای پرونده‌ها

گرافیک زیبا و چشم نواز

تکامل بخش حل پرونده با قابلیت‌های جدید

نکات منفی

سیستم مبارزات فاقد عمق کافی

پتانسیل هدر رفته ساختار OW بازی

انیمیشن‌های ضعیف صورت شخصیت‌ها

نبود معماهای درگیر کننده

دیدگاهتان را بنویسید