گیمینگرویتی

ثبت نام

پیش‌نمایش بازی Alone in the Dark | بازگشت پدربزرگ سبک ترس

اولین نسخه «تنها در تاریکی» در سال ۱۹۹۲ برای پی‌سی عرضه شد؛ این بازی اولین سری از بازی‌های «تنها در تاریکی» و اولین بازی ترسناک سه‌بعدی است که پایه‌گذار سبک جدیدی در طراحی و ساخت بازی‌های ترسناک گردید. بازی‌های مشهوری مانند رزیدنت اویل و سایلنت هیل به طور کاملاً واضحی از این بازی الهام گرفته بودند.

از سال ۱۹۹۲ تا به الان و به‌غیراز نسخه جدید و مدرن بازی که قرار است در مورد آن صحبت کنیم، ۵ نسخه از «تنها در تاریکی» به این مجموعه قدیمی اضافه شده است؛ البته باید در این میان اشاره‌ای نیز به بهبودیافته سال ۲۰۰۸ یعنی بازی Alone in the Dark: Inferno هم کرد که بسیاری از مشکلات اصلی بازی را برطرف کرده بود!

به‌راحتی می‌توان لقب «پدربزرگ سبک ترس» را به مجموعه قدیمی Alone in the Dark یا همان «تنها در تاریکی» داد؛ مجموعه‌ای که در طول دوران عمرش فراز و نشیب‌های زیادی به خودش دیده و حتی تا مرز فراموشی کامل پیش رفته است، اما با تمامی اوصاف، همیشه بازی‌های عرضه شده برای این مجموعه، در حد یک عنوان «خوب» ظاهر شدند – البته چنین نسخه‌های بسیار کم هستند! – و حتی نزدیک به یک عنوان «ماندگار» که تا سال‌ها بتوان در مورد آن صحبت کرد، نشدند!

بعد از عرضه نسخه به‌شدت منفور Alone in the Dark: Illumination در سال ۲۰۱۵ توسط کمپانی آتاری و آن هم با موتور بازی‌سازی Unreal Engine 4، بسیاری از طرف‌داران خود را آماده فراموش‌کردن این مجموعه کرده بودند و تا ۳ سال به بعد هیچ خبری از این مجموعه نشد!

ماه سپتامبر ۲۰۱۸ فرارسید و مالک آن زمان مجموعه «تنها در تاریکی» یعنی Atari SA، اعلام کرد که حقوق مجموعه را به کمپانی THQ Nordic فروخته است و نزدیک به ۱ سال بعد، استودیو Pieces Interactive – که بیشتر به‌خاطر ساخت Magicka 2 معروف است – مسئولیت ساخت نسخه جدید Alone in the Dark را بر عهده گرفت.

تیم سازنده با نیم‌نگاهی به موفقیت عظیم ریمیک های رزیدنت اویل ۲ و ۳ که به ترتیب در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ منتشر شدند، ساخت بازی رو شروع کردند و در اوایل توسعه بازی اعلام شد که بازی در اصل «تصویرسازی دوباره نسخه‌های قدیمی» برای کنسول‌های مدرن و امروزی هست.

باوجوداینکه استودیو سازنده اولین‌بار هست که وارد ساخت بازی‌های ترسناک شده است، اما در میان آنها ۲ اسم معروف به چشم می‌خورد و آنها هم کسی نیستند جز میکائیل هدبرگ و گای دیویس.

اگر اهل بازی‌های ترسناک باشید، باید نام استودیو معروف سوئدی Frictional Games شنیده باشید؛ استودیوی که با ساخت مجموعه ترسناک Amnesia و همچنین بازی SOMA که هر دو ۲ از داستانی منحصربه‌فرد و قدرتمند بهره می‌برند، باعث شد که ژانر ترسناک نابود نشود و موفقیت این بازی‌ها، مدیون میکائیل هدبرگ هست و همچنین، گای دیویس که بیشتر به‌خاطر همکاری‌اش با گیرمو دل تورو و مجموعه کمیک خودش The Marquis شناخته می‌شود، برای طراحی هیولاهای موجود در بازی استخدام شد.

بالاخره در رویداد THQ Nordic که در آگوست ۲۰۲۲ برگزار شده بود، رسماً از نسخه جدید Alone in the Dark رونمایی شد و این بازی قرار است در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۲۳ برای پی‌سی، پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سری X/S منتشر شود.

قبل از معرفی و عرضه دمو بازی به اسم Alone in the Dark Prologue، کمپانی THQ Nordic اعلام کرد که برای بخش موشن کپچر و مدل صورت و همچنین صداپیشگی ۲ شخصیت اصلی بازی یعنی ادوارد کارنبی و امیلی هارتوود، از ۲ چهره سرشناس هالیوود، دیوید هاربر و جودی کامر استفاده کرده است.

پیش‌نمایش بازی

[نکته مهم: نسخه نهایی و دمو بازی Alone in the Dark دارای زیرنویس فارسی است.]

کمپانی THQ Nordic و با همراهی توسعه‌دهنده بازی یعنی Pieces Interactive، برای درک بیشتر از فضا و اتمسفر بازی و آماده‌سازی ذهن گیمرهای قدیمی و جدید، ۲۵ ماه می دموی با عنوان Alone in the Dark Prologue که در اصل یک پیش‌درآمد ۱۰ دقیقه‌ای از نسخه نهایی است را منتشر کرد.

Alone in the Dark

دمو بازی با ما را به دهه ۱۹۲۰ میلادی و عمارتی به اسم درچتو می‌برد و در اصل، داستان این دمو کوتاه پیش از رویدادهای بازی نهایی رخ می‌دهد و این پیش‌درآمد گیمر را به‌جای گریس ۱۱ساله قرار می‌دهد وظیفه دارد به جرمی هارتوود – صاحب عمارت درچتو – کمک کند تا نامه‌ای برای خواهرزاده‌اش یعنی امیلی هارتوود – یکی از ۲ قهرمان اصلی بازی – ارسال کند.

گریس در اتاقش نشسته و در حال رنگ‌آمیزی ماسکی کاغذی هست و در این لحظه او متوجه صدای عجیب‌وغریب می‌شود و در این نقطه، گیمر کنترل این شخصیت را در دست می‌گیرد. دوربین بازی دقیقاً شبیه به بازی‌های این سبک، چسبیده به شخصیت بافاصله کمی قرار می‌گیرد – دقیقاً شبیه ریمیک رزیدنت اویل ۲ – و همچنین گیمر می‌تواند با برخی از وسایل درون تعامل داشته باشد.

همان‌طور که بالاتر گفتیم، گریس باید نامه جرمی هارتوود را منشی عمارت برساند تا امیلی را از خطرات پیشرو آگاه کند و وقتی که گریس نامه از جرمی می‌گیرد و گریس به‌طرف طبقه پایین حرکت می‌کند، بازی به‌آرامی آن روی خودش را نشان می‌دهد!

بخش شگفت‌انگیز این دمو اتمسفر آن است؛ حال و هوای ترسناک، مورمور کننده یکی از جذابیت‌های این دمو به‌شدت کوتاه هست.

اما بازهم و در برخی از موارد، به نظر می‌رسد که سازندگان علاقه‌ای به ارائه توضیحات بیشتر نداشتند؛ مثلاً زمانی که گریس اولین‌بار با موجودی کروکدیل مانند برخورد می‌کند چندان شگفت‌زده به نظر نمی‌رسد؛ زیرا واکنش گریس به‌گونه‌ای بود که به نظر می‌رسد که از اتفاقات حال حاضر در آن عمارت باخبر است و می‌داند این موجودات آنجا زندگی می‌کند!

یا مثلاً زمانی که چراغ‌ها خاموش می‌شوند و مجسمه‌های سنگی ترسناک موقعیت خود را تغییر می‌دهند، گریس با خود می‌گوید که «وای… جرمی تو چه‌کار کردی!»

با وجود این دمو مختص شخصیت گریس بود و بعید به نظر می‌رسد که در نسخه نهایی بار دیگر کنترل این شخصیت را در دست بگیریم، بهتر بود که سازندگان لااقل این خلأهای عجیب داستانی اشاره شده در بالا را پر می‌کردند و جواب مناسبی به بازیکن می‌داند!

بعد از اینکه گریس با نامه جرمی به میز مخصوص منشی می‌رسد، دوربین روبه روی شخصیت قرار گرفته و می‌بینیم که موجودی ترسناک از دل تاریکی در حال نزدیک‌شدن به گریس است و در این جا دمو به پایان می‌رسد.

و طی ویدئوی کوتاه که مشخص می‌شود داستان چند روز جلوتر رفته است و می‌بینیم که نامه جرمی به دست امیلی رسیده است و او با نگرانی به کارگاه ادوارد کارنبی می‌گوید که خواب‌دیده است که عمویش خود را حلق‌آویز کرده است!

با وجود شباهیت زیاد گیم پلی Alone in the Dark به دیگر عناوین این سبکی، انتظار داریم که در نسخه نهایی بازی دارای بخش کارگاهی باشد که تا بتواند از زیر سایه دیگر عناوین سبک ترسناک خارج شود.

1/5 - (1 امتیاز)

آدرس شبکه های اجتماعی :

دیدگاهتان را بنویسید