به گزارش گیمین‌گرویتی، در سال گذشته فیل اسپنسر (رئیس ایکس‌باکس) در مورد اکتیویژن بلیزارد چیزهای نسبتاً مشخصی برای گفتن داشت، زیرا این شرکت خود را درگیر یک رسوایی بزرگ تبعیض‌آمیز و آزار و اذیت جنسی کارکنان در محل کار می‌دید که شامل اتهاماتی علیه مدیرعامل با سابقه آنها، بابی کوتیک بود. اسپنسر ادعا کرده بود که از این وضعیت "نگران و عمیقاً متأسف" است و قول داد که همه جنبه‌های رابطه Xbox با Activision-Blizzard را ارزیابی کند. 
در آخرین قسمت از پادکست Sway نیویورک تایمز، کارا سویشر مجری این برنامه این سوال را از فیل اسپنسر پرسید و به نظر می‌رسد که آن اظهارات و وعده‌های اولیه او عمدتاً مبهم بوده‌اند. در حالی که اسپنسر می‌گوید آنها نحوه انجام برخی کارها را با اکتیویژن بلیزارد تغییر داده اند، اما علاقه‌ای به قطع ارتباط کلی با آنها ندارند! اسپنسر در ادامه و بطور دقیق‌تر اضافه کرد:

کاری که ما به طور خاص با شریکی مانند اکتیویژن انجام می‌دهیم، تقریباً حالتی مخفیانه دارد و بدیهی است که نمی‌توانم به طور عمومی در مورد آن با شما صحبت کنم. اما باید بگویم که ما نحوه انجام برخی کارها را با آنها تغییر داده‌ایم و آنها نیز از این موضوع آگاه هستند. اما این تبعیض‌ها موضوعی است که Xbox را نیز شرمسار می‌کند. هر چند که تاریخ ایکس‌باکس هم بی عیب و نقص نیست. من بطور کلی اگر بتوانم از شریک‌هایمان چیزی یاد بگیرم یا بتوانم در سفری که با Xbox به همراه آنها طی کرده‌ایم کمک کنم، ترجیح می‌دهم این کار را انجام دهم تا از تجربیات همدیگر بهره‌مند شویم.

او در ادامه گفت: من فکر می‌کنم از نظر تعامل با شرکت‌های دیگر و کارهایی که ما انتخاب می‌کنیم با برند و پلتفرم خود انجام دهیم، نسبتاً سخت‌گیر و نکته سنج هستیم و من می‌توانم بگویم از نظر افرادی که در موقعیت‌های رهبری شرکت‌های دیگر هستند، واضح است که قضاوت در مورد مدیران عامل آنها در جایگاه ما نیست! چون مدیر‌ عامل‌ها توسط سهامداران و هیئت مدیره انتخاب می‌شوند.

با بررسی این نظرات، به نظر می‌رسد که Xbox احتمالاً در آینده نزدیک وارد هیچ شراکت پر زرق و برق بزرگی با Activision-Blizzard نخواهد شد، اما آنها همچنان با خوشحالی بازی‌هایی مانند Call of Duty، Diablo، و غیره را روی پلتفرم‌های خود به فروش خواهند رساند. 

برای کسانی که از موضوع این تبعیض‌ها آگاه نیستند باید گفت که دپارتمان مشاغل و مسکن منصفانه کالیفرنیا (DFEH) شکایتی را علیه Activision Blizzard به اتهام تبعیض جنسیتی و آزار جنسی کارمندانش در بخش توسعه Call of Duty و Warcraft تنظیم کرده است. پاسخ رسمی اکتیویژن بلیزارد به شکایت DFEH این است که آن را به توصیف‌های «تحریف‌شده و نادرست» متهم می‌کند. در ادامه نامه سرگشاده‌ای در اعتراض به پاسخ رسمی اکتیویژن توسط هزاران کارمند فعلی و سابق آن، نوشته و امضا شد. آقای بابی کوتیک، مدیرعامل Activision-Blizzard در نهایت به عنوان پاسخ اولیه این شرکت به این مسائل عذرخواهی کرد، اما بعداً خود او نیز متهم به سرپوش گذاشتن بر رفتار نادرست و سوء رفتارهای شخصی از کارکنانش شد! در حالی که کوتیک هنوز مدیرعامل اکتیویژن است (برخلاف درخواست‌هایی که از او برای کناره‌گیری و استعفا می‌شود)، چندین کارمند بلندپایه این کمپانی از جمله رئیس سابق بلیزارد، جی. آلن براک و رهبران تیم‌های توسعه Diablo IV و World of Warcraft استعفا داده یا از کار اخراج شده‌اند. این داستان حتی توجه دولت فدرال ایالات متحده را نیز به خود جلب کرده و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تحقیقات گسترده‌ای را در این زمینه آغاز کرده است.