بر اساس گزارشات جدید، معامله خریداری کمپانی Arm توسط Nvidia با قیمت 66 میلیارد دلار در مواجهه با چالش‌های نظارتی اساسی لغو شده است.

به گزارش گیمین‌گرویتی ادغام بین Nvidia و کمپانی Arm، سازنده معروف تراشه‌های گرافیکی،  به دلیل نگرانی‌های نظارتی و رقابتی از بین رفته است. این تصمیم پس از جلسه هیئت مدیره انویدیا در روز دوشنبه اتخاذ شده است و اگر این معامله به مرحله نهایی موفقیت آمیز بودن می‌رسید، به انویدیا قدرت بسیار بیشتری در صنعت ساخت تراشه‌های گرافیکی می‌داد. 
در گزارش جدیدی از فایننشال تایمز، Softbank و Nvidia تصمیم گرفتند به دلیل موانع نظارتی که درباره تکمیل تراکنش این معامله به وجود آمده بود، پیگیری خود را برای نهایی کردن آن متوقف کنند. همچنین اعلام شده که همزمان با اعلام این خبر مدیریت اجرایی در Arm به دلیل فروپاشی این قرارداد تغییر کرده است. Rene Haas که پیش از این رئیس گروه مالکیت شرکت Arm بود، جایگزین مدیرعامل آن آقای Simon Segares شد.

SoftBank کارمزدی معادل 1.25 میلیارد دلار از این معامله دریافت خواهد کرد و اعلام کرد که به دنبال عرضه اولیه عمومی Arm قبل از پایان سال مالی آینده در مارس 2023 است و به دنبال انتقال به نیویورک خواهد بود. هر چند که دفتر مرکزی آنها در بریتانیا قرار دارد.

با این حال، انویدیا با گفتن اینکه می‌تواند از نظر مالی به Arm برای گسترش به بازارهای جدید کمک کند، تلاش کرد تا از نگرانی‌های سیاستمداران بریتانیایی بکاهد. گزارش شده است که Softbank می‌خواهد Arm را در نیویورک مستقر کند زیرا ارزش آن بالاتر از بریتانیا است. 
برخی از شرکت های بزرگ فناوری مانند کوالکام (Qualcomm) و مایکروسافت با این ادغام مخالف بودند زیرا آنها بر طراحی تراشه‌های گرافیکی توسط Arm تکیه داشتند و اگر این ادغام تایید می‌شد، انویدیا حقوق فناوری Arm را تصاحب می‌کرد و تقریباً به یک کمپانی بی رقیب در زمینه تراشه و کارت‌های گرافیکی تبدیل می‌شد. قرارداد بین Arm و Nvidia در سپتامبر 2020 اعلام شده بود. اخیراً کمبود تراشه‌های نیمه هادی در سراسر جهان گزارش شده است زیرا شرکت‌های مرتبط با صنعت بازی مانند پلی‌استیشن و نینتندو گزارش داده‌اند که در نتیجه این کمبودها، تولید کنسول‌های آنان کاهش یافته است.